Google Play WiFi’den Yavaş İndirme Sorunu Çözümü

Telefonlarda karşılaşılan ilginç bir durum Mobil Şebekeden bağladığımızda hızlı bir şekilde indirme işlemi yapabiliyoruz Ya da WiFi üzerinden başka bir siteden yine hızı bir şekilde indirme işlemi yapabiliyoruz.

Bazı kullanıcılar WiFi ile Google Play üzerinden Uygulama indirirken yavaş indirmekten ya da hiç indirme işlemi yapamamaktan şikayetçi.

Bu sorunun çözümüne yönelik yapmamız gereken bazı işlemlerin sonucunda WiFi ile bağladığımızda Google Play üzerinden hızlı indirme işlemi yapabiliriz.

GooglePlay-wi-fi-indirme-sorunu

Öncelikle Telefonumuzun Pil Tasarruf Modunu (Örnek: Sony STAMINA Modu) devre dışı bırakmalıyız çünkü Telefonlarımız Pil Tasarrufu için WiFi üzerinden gerçekleştiren veri akışını kısıtlamaktadır daha doğrusu Google Play içerisinde ki bir kod betiği bu duruma neden oluyor olabilir.

WiFi ile Google Play üzerinden indirme işlemi yaparken Pil Tasarruf Modunu kapatın.

Ayarlar > Wi-Fi > Bağlandığınız WiFi ağına uzun basarak ağ yapılandırması üzerinden DNS adresinizi değiştirin

Örneğin 8.8.8.8 – 8.8.4.4 Google’a ait DNS adreslerini kullanabilirsiniz fakat bu işlem sonucunda telefonunuzu yeniden başlatın. (Bu işlem telefondan telefona değişebilir fakat genelde DNS ayarlarına bu şekilde ulaşabilirsiniz.)

İnternet sağlayıcınız da Google Play ve bazı servislerin kullanımını kısıtlıyor olabilir. Servis sağlayıcınızı arayarak sorunu bildirin herhangi bir kısıtlama olup olmadığını sorun hayır cevabını alırsanız da Modeminize bağlandığınız bütün telefonlarda Google Play dan yavaş indirme olduğunu bu sorunun düzeltilmesini talep edin.

Umarım sorununuz çözülmüştür.

2816 kez okundu